Mini-Atölye: Fiziksel Tiyatro Tasarımının Unsurları

Sayda Trujillo

31 Ağustos 2018 – 14:00

Bu atölyede katılımcılar, bir topluluk olarak teatral yaratım sürecinin tadını alacaklar. Atölye, ayağımızla yazı yazma kavramını araştırıyor. Ses ve hareketin birleşimine odaklanarak, bir hikaye anlatmak için başlıca araç olan beden üzerine çalışacağız.

Sayda Trujillo Montreal’da doğdu, Kanada, Guatemala ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüdü. Sayda ses ve hareket üzerine uzmanlaşan bir tiyatro sanatçısıdır ve fiziksel tiyatro performansları tasarlamaktadır. Eğitim ve performans deneyimi, Guatemala, Ekvator, Singapur, İspanya, Almanya, Kolombiya, Birleşik Krallık, Mısır, Lübnan, Filistin (The Freedom Theatre ile) ve Hindistan’daki çalışmalarını kapsamaktadır. Üç solo gösterisi Banana Leaves, Definitely Oops, ve I Was Raised Mexican, La Mama ETC, REDCAT, ve NYTW dahil olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası tiyatroda gösterilmiştir. Sayda 2005 yılından beri Clowns Without Borders bünyesinde gönüllü olarak çalışmakta, Latin Amerika ve Orta Doğu’daki binlerce çocuk için gösteriler hazırlamaktadır. Sayda California Institute of the Arts‘da oyunculuk eğitimi almış, Dell’Arte International School of Physical Theatre‘da fiziksel tiyatro üzerine yüksek eğitim görmüş ve Londra’daki Royal Central School of Speech and Drama‘da ses üzerine yüksek lisans yapmıştır. Tam zamanlı olarak Dell Arte International‘da ders vermektedir.

saydatrujillo.com

6 gün, 11 ülke, 14 oyun...

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz MonoFest, Brezilya, Kolombiya, ABD, Mısır, Danimarka, İtalya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye'den konuklarıyla size eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’18’in havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

9 Ağustos'a dek sürecek erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önceden Medrese'de bir kampa katılmış dostlarımıza (5 ya da 6 gün festivali takip etmek istemeleri durumunda) indirimler uyguladık. Tüm tiyatroseverlerin bu deneyimi yaşamaları ve katkıda bulunmaları tek temennimiz.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’18’de görüşmek dileğiyle…

Sizi MonoFest'18'de Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.

Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz: Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.

Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.

Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…