Medea Kızıl Boşluk

1 Eylül 2018 – 19:00

İki Medea, bir aktrist. Cadı Medea ve acı çeken kadın Medea. Biri ölümü yener ve geleceği söyler, öteki bugünün düzeninde yaşar. Görkem ve tutku tek bir kişidedir… Cinayetin hükümsüz kaldığı bir oyun bu.

“Medea Kızıl Boşluk” mitin Euripides öncesi versiyonlarına dayanır. Çocuklar öldürülmez. Ölümsüz olmaları ve böylece Korintlilerin öfkesinden korunmaları için Hera’ya kurban edilirler.

Metin, aktrist için yazılmış bir şiirden yola çıkılarak icra edilen lirik bir monologtur. Performans, hareketsizlik ile oryantal hareket arasında denge kuran bir dansın farklı biçimlerini kullanır.

“Kassandra – Kırık bir İngilizce ile Stand-up bir Trajedi” isimli oyunuyla MonoFest’15’e katılmış olan sevgili Despina Sarafidou’yu ikinci kez ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Medea Red Emptiness

1+1=1 Theatre Company, Yunanistan

Metin, Yönetmen, Sanat Yönetmeni: Sophia Dionysopoulou
Oyuncu: Despoina Sarafeidou
Taç ve tarlatan: Alexander Collections
Müzik danışmanı: Marina Mentzou
Işık tasarımı: Panagiotis Manousis
Fotoğraf: Dimitris Gerakitis
Koreografi danışmanı: Alexia Nikolaou
Halkla ilişkiler: Katerina Grylllaki

Yunanca; Türkçe ve İngilizce üstyazılı, 40′

Oğuz Atay Salonu

6 gün, 11 ülke, 14 oyun...

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz MonoFest, Brezilya, Kolombiya, ABD, Mısır, Danimarka, İtalya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye'den konuklarıyla size eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’18’in havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

9 Ağustos'a dek sürecek erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önceden Medrese'de bir kampa katılmış dostlarımıza (5 ya da 6 gün festivali takip etmek istemeleri durumunda) indirimler uyguladık. Tüm tiyatroseverlerin bu deneyimi yaşamaları ve katkıda bulunmaları tek temennimiz.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’18’de görüşmek dileğiyle…

Sizi MonoFest'18'de Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.

Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz: Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.

Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.

Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…