Hapishane

30 Ağustos 2018 – 23:00

“Hapishane” cezaevinde yatan ve yakında gerçekleşecek bir isyanda rehin alınacak olan bir piyanistin hayatından bir haftayı anlatıyor. Piyanist bir geri sayıma başlıyor ve beklentilerini, izlenimlerini, anılarını ve düşüncelerini, Pazartesi günü başlayan ve isyanın patlak verdiği Pazar günü sona eren bir günlükte dile getiriyor.

Piedade, “Bir Korsandan Mektup” isimli tek kişilik oyunuyla, sekiz yıl boyunca Espírito Santo eyaletindeki bazı hapishaneleri gezdikten sonra, oyun yazarı olan Saulo Ribeiro ile birlikte, özgürlüğü alınmış bir piyanistin bakış açısıyla, özgürlük hakkında bir oyun yazmaya başladı.

“Hapishane” içgüdüsel olanın kolay anlaşılır dili vasıtasıyla, bilinçaltının farklı katmanlarını su yüzüne çıkarıyor ve seyircinin, tutuklu – ya da özgür – olmanın çeşitli derinliklerine dalmasını istiyor.

viniciuspiedade.com.br

Jailhouse

Brezilya

Yöneten ve Oynayan: Vinícius Piedade
Işık tasarımı: Vinícius Piedade
Metin: Saulo Ribeiro ve Vinícius Piedade
Oyun müzikleri: Manuel Pessôa
Görsel tasarım: Márcio Baptista
Kostüm: Cynthia Guedes
Fotoğraf: Valmir de Lara ve Joffre Oliveira

Portekizce; Türkçe ve İngilizce üstyazılı, 77′

Amfitiyatro

Brezilya Kültür Bakanlığı’nın değerli katkılarıyla.

6 gün, 11 ülke, 14 oyun...

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz MonoFest, Brezilya, Kolombiya, ABD, Mısır, Danimarka, İtalya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye'den konuklarıyla size eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’18’in havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

9 Ağustos'a dek sürecek erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önceden Medrese'de bir kampa katılmış dostlarımıza (5 ya da 6 gün festivali takip etmek istemeleri durumunda) indirimler uyguladık. Tüm tiyatroseverlerin bu deneyimi yaşamaları ve katkıda bulunmaları tek temennimiz.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’18’de görüşmek dileğiyle…

Sizi MonoFest'18'de Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.

Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz: Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.

Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.

Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…