Düğümler. Mutsuz Bir Şekilde Mutlu Olmanın Yolları

31 Ağustos 2018 – 19:00

Bu oyunda kendi hayatlarımızı Nina’nınkiyle karşılaştırıyoruz. Hayatının yarısından fazlasını, telaşlı bir şekilde yanından geçip giden insanların gözlerine bakarak, sokaklarda geçiren, İtalyan bir kadın Nina.

Nina’yla birlikte yürürken, Nina’nın neşeli bir çocukluğa ait anılarını ve psikolojideki adıyla “düğümler” vasıtasıyla, kendisini geçmişine bağlayan acılarını öğreneceğiz. Oyun, bir hatıranın uzamı; bir hayatın yönünü değiştiren, onu her gece yeni bir yatağa taşıyan bir anın uzamı. Kentin bütün karanlık köşelerinde görünmez bir hayalet gibi özgür, canlı ve mevcut olmakla ilgili. Kendine dair derin bir bilgi ve delilere özgü bir ironiyle Nina, bu iki zıt duygu arasında bir orta yola ulaşıyor. Mutsuz bir şekilde mutlu bir hayata kavuşuyor…

Knots. Rules to be Unhappily Happy

Itinera, Kolombiya & Nordisk Teatr Laboratorium, Danimarka

Yöneten: Else Marie Laukvik
Yazan & Oynayan: Julia Filippo
Video: Claudio Coloberti
Sanatsal Danışman: Valentina Buldrini
Müzik Asistanı: Susanna Filippo/White Lions

İtalyanca; Türkçe ve İngilizce üstyazılı, 46′

Oğuz Atay Salonu

6 gün, 11 ülke, 14 oyun...

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz MonoFest, Brezilya, Kolombiya, ABD, Mısır, Danimarka, İtalya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye'den konuklarıyla size eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’18’in havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

9 Ağustos'a dek sürecek erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önceden Medrese'de bir kampa katılmış dostlarımıza (5 ya da 6 gün festivali takip etmek istemeleri durumunda) indirimler uyguladık. Tüm tiyatroseverlerin bu deneyimi yaşamaları ve katkıda bulunmaları tek temennimiz.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’18’de görüşmek dileğiyle…

Sizi MonoFest'18'de Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.

Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz: Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.

Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.

Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…