Ben Aslında O Duvar Değilim

30 Ağustos 2018 – 21:00

Josef Breuer ve Sigmund Freud’un “Studies on hysteria” isimli kitabından ve yazarların Anna O. adlı hasta için tuttukları notlardan yola çıkan bir hikaye.

Anna O. histerinin ilk semptomlarını 21 yaşındayken ve hasta babasına bakıcılık yaparken göstermeye başlar. Oldukça akıllı ve çalışkan olan Anna, büyük hayalleri, yüksek zekası ve parlak zihniyle, Yahudi ailesinin basmakalıp ortamında sıkılmaktadır. Böylece, “kişisel tiyatrom” adını verdiği günlük düşlere dalar. Git gide, gözlerini kısma, kısmı felç, seçici duyma ve seçici susma veya manasız konuşma semptomları göstermeye başlar. Babasının ölümünün ardından histeri geriler.

Performans, semptomların zirve noktasından başlayarak, tüm semptomların yok olduğu son ana kadar devam eden iyileşme sürecini göstermek üzere tasarlanmıştır. Anna’nın performanstaki tek rol arkadaşı ve başrol oyuncusu, çocukluğundan hatıralarla ve babasıyla oynadığı oyunlarla dolu olan bir kitaptır. Bir Yaz Gecesi Rüyası, yalnızlığını gidermesine yardımcı olan oyunbaz bir geçmiş olarak performansa dahil olur.

That I am not that same wall / The truth is so

Casuali, Yunanistan

Yazan: Stelios Iwannis Chatziadamidis
Yöneten: Stefania Papamichael
Oynayan: Katerina Synapidou
Maske yapımı: Eliza Moshopoulou
Işık tasarımı: Dimitra Aloutzanidou

Yunanca; Türkçe ve İngilizce üstyazılı, 50′

Oğuz Atay Salonu

6 gün, 11 ülke, 14 oyun...

Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz MonoFest, Brezilya, Kolombiya, ABD, Mısır, Danimarka, İtalya, Polonya, Slovakya, Yunanistan ve Türkiye'den konuklarıyla size eşsiz bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’18’in havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

9 Ağustos'a dek sürecek erken kayıt indirimlerinin yanı sıra öğrencilere ve daha önceden Medrese'de bir kampa katılmış dostlarımıza (5 ya da 6 gün festivali takip etmek istemeleri durumunda) indirimler uyguladık. Tüm tiyatroseverlerin bu deneyimi yaşamaları ve katkıda bulunmaları tek temennimiz.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’18’de görüşmek dileğiyle…

Sizi MonoFest'18'de Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.

Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz: Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.

Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.

Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.

Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…