Firari Zaman

L’Heure Fugitive
3 Eylül Pazar – 21:00

Bir kadın, değişime duyduğu yoğun ihtiyaçla karşı karşıyadır. Arzuladığı bir randevu mudur? Tarihine demir atmış Fransız şairlerin seslerini canlandıran bir dizi başkalaşım yaşadıkça, fantazileri eyleme dönüşür. Ruhu sarhoştur; hayallerine, arzularına ve duyarlığına dair meseleler boyunca yolculuk eder, yaratıcı ihtiyaçlarının aktrisine dönüşür. Kurallardan sıyrılıp, anonimliği seçerek, erkeğin ve kadının bir bedende varolduğu bir dünya yaratır.

“Bir zaman önceydi, yazın, bir öğle sonrası sıcağında, kocam öğle uykusundayken, bir fantazi aldı götürdü beni. Yatağımdan döküldüm, kendimi yerde buldum. Soyut ama canlı bir ihtiyaç aldı bedenimi. Sanki bunca zamandır derinlere gömülüydü. Yerde otururken bir şiir kitabı ilişti elime, belli ki bir süredir peşimdeydi. Okumaya başladım…”

Türkçe üstyazıda kullanılan çeviri için Ahu Sıla Bayer’e teşekkürler.

theworkcenter.org/lheure-fugitive/

L’Heure Fugitive
Workcenter of Jerzy Grotowski and
Thomas Richards, İtalya

Tasarlayan Cécile Richards
Yaratım: Cécile & Thomas Richards
Yöneten: Thomas Richards

Fransızca; Türkçe ve İngilizce üstyazılı
55 dk.

Amfitiyatro

Tiyatro Medresesi yapımı 3 oyunun yanı sıra Türkiye’den 2, 8 ülkeden 10 performansın yer alacağı MonoFest’17, 6 gün boyunca 15 oyun, kısa monodrama performansları ve herkesin katılımına açık 2 mini atölye ile size yoğun bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’17’nin havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’17’de görüşmek dileğiyle…

MonoFest’16’ya gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Sizi Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…