Bir Monolog Parçası

A Piece Of Monologue

31 Ağustos Perşembe – 19:00

Ekim 1977 ile Nisan 1979 tarihleri arasında, aktör David Warrilow için – kendisinin “ölüm hakkında bir oyun” isteği üzerine – yazılmış ve yine kendisi tarafından 14 Ekim 1979 yılında New York’ta Annex at La MaMa Experimental Theatre Club’ta ilk gösterimi yapılmıştır.

Kimileri tarafından “oyun şeklinde bir şiir performansı” olarak adlandırılan bu 40 dakikalık monolog, Beckett’in özüdür. Yaşamın kısalığına ve ölümün yakınlığına bir mersiyedir. Varoluşun eşiğinden yükselen bir yakarıştır. Mekânda beden, nefes, kelime, ışık ve karanlık, önlenemez fânilik gibi, tiyatronun asli unsurlarına bir geri dönüş niteliğindedir. Kurgu ile şiir arasındaki sert estetiği, görsel sanatın meditatif ritimlerini performansa taşımaktadır.

Divadlo Kontra’yı MonoFest’te ikinci kez ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Peter Čižmár, yönetmenliğini yine Klaudyna Rozhin’in yaptığı “Macbeth” oyunuyla MonoFest’16’ya katılmıştı.

Türkçe üstyazıda kullanılan çeviri şu websayfasından alınmıştır:
yildirimarici.blogspot.com.tr/2011/08/samuel-beckett-bir-parca-monolog.html

A Piece of Monologue
Divadlo Kontra, Slovakya

Yazan: Samuel Beckett
Oynayan: Peter Čižmár
Yöneten: Klaudyna Rozhin

Slovakça; Türkçe ve İngilizce üstyazılı
40 dk.

Oğuz Atay Salonu

Slovak Sanat Konseyi’nin katkılarıyla.

Tiyatro Medresesi yapımı 3 oyunun yanı sıra Türkiye’den 2, 8 ülkeden 10 performansın yer alacağı MonoFest’17, 6 gün boyunca 15 oyun, kısa monodrama performansları ve herkesin katılımına açık 2 mini atölye ile size yoğun bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’17’nin havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’17’de görüşmek dileğiyle…

MonoFest’16’ya gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Sizi Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…