Konaklama Mekanları

Yatak sayıları maksimumu göstermektedir. Dilenirse odalar daha az kişi için de ayarlanabilir.

Yatakhane

18 ve 8 Kişilik Yatakhaneler

İlk göz ağrımız. 4m yüksekliğinde, 50m2′lik bir alana sahip, taş duvarları, volta tavanı ve özene bezene döşediğimiz zeminiyle, kaloriferli, geniş bir yatakhanedir. Kalabalık olduğunda dahi oda hacminin büyüklüğü sayesinde oldukça ferah, konforlu, ışıklı ve serindir. İçinde tuvalet banyo yoktur. Bu odada kalanlar aşağıda detayları bulunan tuvalet/banyo ünitelerini kullanırlar.

Beyaz Oda (6 Kişilik Yatakhane)

Aslında oda beyaz değil. İsmi kapısının renginden geliyor. Üst katta, kırmızı tuğlalarla kaplı, hem avluya hem arkadaki zeytin ağaçlarına bakan, belki de manzarası en güzel odamız. 6 kişi rahatça kalabiliyor. Bu kaloriferli odaya ileride kapasitesini düşürerek bir tuvalet/banyo ünitesi eklemeyi düşünüyoruz.

Renkli Sokak Odaları (4 Kişilik Yatakhaneler)

Üçüncü seneye girdiğimizde çatıya paramızın yetmeyeceğini anladık. Ancak daha fazla insanı misafir edebileceğimiz odalara ihtiyacımız vardı. Daha ucuza mal edebileceğimiz ek odaları ana binanın hemen arkasına konumlandıralım dedik. Ortaya çok şirin bir sokak ve biri 8, üçü 4 kişilik olmak üzere sevimli odalar çıktı. Bu kaloriferli odalarda kalanlar sokağın sonundaki tuvaleti ve banyo ünitesini kullanıyorlar.

Yatakhaneler İçin Ortak Tuvalet & Banyo Üniteleri

Yatakhanelerimizin içinde tuvalet/banyo bulunmuyor. Bu mekanlarda kalanlar oldukça rahat olduğunu düşündüğümüz ortak tuvalet/banyo ünitelerini kullanıyorlar.

İlk sene tuvalet ve banyo ünitelerimizin arasında sadece ahşaptan bir paravan vardı. Yıllar geçtikçe tuvalet ve banyolarımız daha konforlu hale gelmeye başladı. Su tüketimine dikkat etsek de her daim sıcak suyumuz mevcut.

Tuvalet/Banyolu Özel Odalar

Direkli Ev (A1)

Çatımızın inşasına yardım eden gönüllü Alman marangozlardan bir tanesi bize bir hatıra bırakmak için bu odanın içindeki sarmal motifli direkle bir hafta uğraştı. Buraya Medrese’nin kral dairesi de diyebiliriz. Bu oldukça geniş odada ilk olarak Erkan Oğur’un kaldığını da buradan gururla duyuralım. Fotoğraftaki haliyle 2+1 kişi kalabiliyor burada. Ancak rahatlıkla yatak eklenebilir. (Tuvalet/banyolu, kaloriferli)

Köşe Odalar

Bu iki oda Medrese’de biraz daha özel alan sağlayabilmek adına yaptığımız ilk odalar. Bugüne kadar konuk eğitmenlerimizi misafir ettiğimiz bu odalardan birine yakın zamanda şirin bir ahşap asma yatak da ekledik. Bu odalardan bir tanesi 1+1 veya 2 kişilik diğeri 2+1 veya 1 + 1 kişilik olabiliyor. (Ortak tuvalet/banyolu, kaloriferli)

Koridor Odaları (A3 – A9)

İkinci katın çatısını tamamladıktan sonra yaptığımız odalar. Bu odalarda eski odalarımıza oranla konforu artırmaya çalıştık. Odaların hepsi avluya bakıyor. Arada minik bir koridor olduğu için de gün ışığı kırılarak odalara giriyor. Makul ölçüde serin bu odalar 4 (hatta 6) kişilik veya tek kişilik olarak düzenlenebilir. (Tuvalet/banyolu, kaloriferli)

İncirli Sokak Odaları (R1 – R4)

Renkli sokaktaki yatakhanelerin üstüne kondurduğumuz, taraçadaki bostanımıza bakan ve ortak bir iç avluya açılan özel odalarımız. (Tuvalet/banyolu, kaloriferli)

Mutfak

Oturma salonuyla birleşen açık ve ferah bir mutfak. Oldukça hamarat ve işini seven bir aşçımız var. Yardımcılarıyla birlikte Selçuk pazarından kendi ellerimizle seçtiğimiz veya bahçemizden topladığımız sebzelerden zeytinyağlı ağırlıklı yemekler yapıyorlar. Mönümüz vejetaryen dostu. Akdeniz ya da Ege mutfağı ağırlıklı da diyebiliriz.

Çalışma Salonları

Oğuz Atay Salonu – Büyük Salon

Prova yapabilmek uğruna kavgalar ettiğimiz, paylaşamadığımız salon. Herhangi bir gösteri sanatçısının bu salonu görünce içinde prova yapma, oyun oynama, şarkı söyleme, dans etme isteği uyanmamasının imkanı yok. 200m2 genişliğinde, 7 m yükselikte. Salonun içinde, dışarıdan gelen ışığı yumuşatan bir narteks var. Zemin istenirse tatami minderlerle kaplanabilir. Taş-tuğla duvarlı, ahşap açık çatılı oldukça ferah bir mekan. Ziyaretçimiz olmuş bazı müzisyenlere içinde albüm kaydı yapmayı düşündürtecek kadar da akustiği (tamamen tesadüfen) iyi.

Adalet Ağaoğlu Salonu – Mor Salon

Neredeyse Büyük Salon kadar büyük: 180m2. Yüksekliği biraz daha az, 4m, ancak çatının yapısı dolayısıyla yer yer 6m’yi buluyor. Çatıyı tamamladıktan sonra 2015 yazına yetiştirdik. Mor duvarları, açık ahşap çatısı, ahşap zemini ve camlardan süzülen gün ışığıyla, insanı her an çalışmaya davet ediyor.

Stüdyolarımız

Hepsi birbirinden özel karaktere sahip dört stüdyomuz var. Dağ manzarasına nazır olan; bambu çatısıyla güneş ışınlarını nazikçe içeri çağıran; karanlığıyla konsantrasyon sağlayan; görüş alanıyla avluya hakim olan bu dört farklı mekan, istenildiğinde toplantı odasına istenildiğinde çalışma salonuna dönüştürülebiliyor.

Amfitiyatro

Hiç hesapta yoktu. Ama çok iyi, çok güzel oldu. İnşaat sırasında araziden şantiyeye doğru indiğimiz yokuşun doğal bir amfitiyatro eğimi olduğunu fark ettik. Bir amfi yaratacak şekilde dairesel bir yapı inşa etme şansımız yoktu. Biz de Priene’deki Antik Yunan kentinden ilhamla, 250 kişilik oturma kapasiteli 90m2′lik bir sahne alanı olan bir “bouleuterion” yaptık. Yine de amfitiyatro dediğimiz bu yapı nice oyuna, konsere, atölye sunumuna, provaya ve yıldızlar altında geçen akşam sohbetlerine ev sahipliği yaptı.

Behram Yiğit Kütüphanesi

Medrese’nin temelini attığımız günden itibaren içinde bir kütüphane de hayal ediyorduk, dünya ve Türkiye tiyatrosu üzerine uzmanlaşmış bir kütüphane… İnşaatın üçüncü yılında kütüphane olarak tasarladığımız yerin üzerine bir çatı kondurabildik. Kütüphanemiz henüz çok geniş bir kaynak sunamasa da misafirlerimize eşsiz manzarasıyla huzurlu bir çalışma ortamı vaat ediyor. Kütüphanemize 2012’de yitirdiğimiz, okumayı çok seven Behram Yiğit’in adını vermeyi uygun gördük.

Çim Avlu

800m2′lik, revaktan bakınca uçsuz bucakmış, sanki karşıdaki dağla birleşiyormuş hissi veren çim alan. Sabahları karşıdan doğan güneşi izleyerek veya akşam serinliğinde çalışma yapmak için ideal. Gece çimlere uzanıp yıldızları da izlemek isteyebilirsiniz. Yeter ki belli bir saatte çalışmaya başlayan fıskiyelere yakalanmayın.

İnanın odalarımız ve prova salonlarımız fotoğraflardakinden çok daha güzel.

Avluda buluşmak üzere…