22 Temmuz - 1 Ağustos 2017

Stanislavski’den Lecoq’a ‘Oyunsu Aksiyon’

‘Oyunsu Aksiyon’ atölyesi katılımcıyı Stanislavski sistemi ile Lecoq pedagojisinin kesişme noktalarında ‘oyun’u keşfetmeye davet ediyor.

Konstantin Stanislavski’nin son on bir yılını verdiği ‘fiziksel aksiyonlar’ yöntemi tam olarak nedir?

Stanislavski’nin açtığı bu yol üzerinde Lecoq pedagojisi oyuncunun fiziksel yaratıcılığını nasıl araştırır?

Ve son olarak, fiziksel aksiyonu oyunsu yapan nedir?

Atölyenin ilk bölümü Stanislavski sisteminin temel kavramlarını (istek, amaç, eylem, eylem birimleri vb.) anlamaya yöneliktir. İkinci bölümde Lecoq pedagojisinin beden, hareket ve eylem’e nasıl yaklaştığı incelenecektir. Son bölümde ise fiziksel aksiyonda ‘oyun’ ve ‘oyunsu olan’ araştırılacaktır.

Erkan Uyanıksoy

Erkan Uyanıksoy, 2002’de Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Tiyatro Tarihi ve Teorisi Ana Bilim Dalı’ndan, 2007’de Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Çocuk Tiyatrosu Oyun Tiyatro Drama Yüksek Lisans Programı’ndan –Viola Spolin’in oyunculuk eğitimine yaklaşımı üzerine yazdığı tezle- mezun oldu. 2010’da Kopenhag’daki uluslararası fiziksel tiyatro okulu The Commedia School’a kabul edildi. 2003’den günümüze çeşitli festival, tiyatro, akademi ve üniversite kapsamında oyunculuk üzerine birçok atölye çalışması yaptı. 2006’da Tiyatro BeReZe’nin, 2012’de MishMash International Theatre Company’nin kuruluşunda yer aldı. Oyunculuk çalışmalarına halen bu iki tiyatroda devam etmektedir.

Elif Temuçin

2003’te Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ndan, 2007’de Ankara Üniversitesi Tiyatro Bölümü Çocuk Tiyatrosu Oyun-Tiyatro-Drama Yüksek Lisans Programı’ndan, 2011’de Danimarka’daki uluslararası fiziksel tiyatro okulu The Commedia School’dan mezun oldu. 2006’da Tiyatro BeReZe’nin, 2012’de uluslararası tiyatro topluluğu MishMash’in kurucuları arasında yer aldı. Oyunculuk ve yazarlık çalışmalarına Tiyatro BeReZe ve MishMash International Theatre Company’de devam ediyor.

22 Temmuz günü Medrese’ye varış. Akşam 17:00’da ilk çalışma.
23 – 31 Temmuz arası her gün ortalama 7 saat çalışma
1 Ağustos günü 12:30’da son çalışmanın bitişi ve Tiyatro Medresesi’nden ayrılış.

Kamp Tarihi: 22 Temmuz 2017 – 1 Ağustos 2017
İndirimli Erken Kayıt Son Tarihi: 30 Nisan 2017
Son Başvuru Tarihi: 15 Temmuz 2017

Kontenjan: 14 kişi

Konaklama ve günde üç öğün yemek dahil.

30 Nisan’a kadar kesin kaydını tamamlayanlar için: 1.295 TL

30 Nisan’dan sonra kayıt yaptıranlara: 1.440 TL

(Ödeme aşamasına başvurunuz değerlendirildikten sonra geçilecektir. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle bu ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir.)

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Aktif olarak oyunculuk yapan veya oyunculuk eğitimi almakta olan herkes.

GELİRKEN…

Çalışmalar için rahat ve nötr (tercihen siyah, üstü yazısız) kıyafetler ve bir adet tenis topu getirilmesi rica olunur.

Katılımcının kendi tercih ettiği bir tragedyadan bir monoloğu ezberleyerek atölyeye gelmesi gerekiyor.

Tiyatro Medresesi’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Medrese’ye gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…