Özgürlük Teorileri, Özgürlük Pratikleri

Etkinlik, felsefe ve sosyoloji kampı olarak Poedat Kolektifi tarafından gerçekleştirilecektir. Etkinlikle ilgili daha detaylı bilgi almak için poedat.org/ozgurluk-teorileri-ozgurluk-pratikleri sayfasını, kolektifle ilgili bilgi almak için ise poedat.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

20. ve 21. yüzyılda politik, etik, ontolojik auraların baş döndürücü hızda değişmesiyle beraber özgürlüğün ne olduğuna ve nasıl yaşantılanabileceğine ilişkin yenilikçi görüşler ortaya atıldı; ancak pek azı serbestçe değerlendirilme fırsatı bulabildi. “Özgürlük Teorileri, Özgürlük Pratikleri”, söz konusu açığı bir ölçüde de olsa gidermek ve coğrafyamızı içine alan sorunları “izm”ler dışı bir açıdan kavramak için düzenleniyor.

Michel Foucault, Walter Benjamin, Giorgio Agamben, Michael Hardt, Antonio Negri, Hakim Bey, Achille Mbembe, Hannah Arendt, Jacques Rancière gibi yakın dönemde yaşamış ya da hâlâ yaşayan filozofların ve sosyologların görüşlerinden yola çıkılarak incelenecek olan özgürlük, özne ölçekli örneklerden güncel kitle hareketlerine bir süreklilik bilinciyle çerçevelendirilecek. Değere, ilkeye, yasaya indirgenmiş bilindik özgürlük anlayışlarından koparak hareket hâlinde, göreceliğini sorgulamaya açmaktan çekinmeyen, “şimdi ve burada” olan bir özgürlüğün gerçekleştirilebilir olup olmadığı etkinliğin başlıca sorunsalı.

Metin tartışmaları eşliğinde “entelektüel”, “adanmışlık”, “düzenek”, “oyun”, “müze”, “kimlik”, “tekillik”, “ortaklık”, “şiirsellik”, “gözden kaybolmak”, “komünler”, “egemenlik”, “ırk”, “insan hakları” gibi temalarla da özgürlüğün kapsamlı bir şekilde kucaklanacağı etkinlikte teorik-pratik ikiliği deneyimsel düzeyde aşılmaya çalışılacak.

Fırat Akova

Warwick Üniversitesi’ndeki felsefe doktorasını etik belirsizlik ve effective altruism üstüne yapıyor. Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki felsefe ve toplumsal düşünce programında tamamladı. Lisansını McGill Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji alanlarında çift ana dal ve dünya dinleri alanında yan dal ile bitirdi.

14. Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda altın madalya kazandı. Türkiye’yi temsilen katıldığı, Atina’da gerçekleşen 18. Uluslararası Felsefe Olimpiyatı’nda Harvard Üniversitesi’nin başkanlığını yaptığı uluslararası bir kurul tarafından onur ödülüne layık görüldü. Ulusal ve uluslararası kurumlarda ve üniversitelerde konuşmalar yaptı, bildiriler sundu, etkinlikler düzenledi.

Disiplinlerarası gençlik topluluğu Poedat Kolektifi‘nin kurucusu ve Poedat Dergisi‘nin genel yayın yönetmenidir.
Ayrıntılı öz geçmiş için: poedat.org/firat.akova

Uygar Altınok

1989’da Balıkesir’de doğdu.

Eğitim

Bilkent Üniversitesi’nde siyaset bilimi doktorası yapıyor. Yüksek lisansını Central European University’de siyaset bilimi alanında tamamladı. Lisansını Bilkent Üniversitesi’nde siyaset bilimi bölümünde bitirdi.

Çarşamba, Nisan 12
12:00 – 15:00 Varış
15:00 – 16:00 Kayıt
16:00 – 18:00 Tanışma

Perşembe, Nisan 13
10:00 – 11:00 Özgürlüğe yakınsamak: Bir kavram olarak özgürlük ve özgürlüğün kuruluşu, Fırat Akova
11:15 – 12:15 Michel Foucault, Entelektüelin tarihsel özneliği ve evrensel entelektüelden spesifik entelektüele direniş, Fırat Akova
12:30 – 13:30 Walter Benjamin, Üretici olarak yazarın görevi ve işlevi: Sanatta adanmışlığın ve “doğru” tekniğin toplumsal koşulları yeniden üretmesi yerine dönüştürmesi, Fırat Akova
14:45 – 15:45 Giorgio Agamben: “Dünyevileştirmeye Övgü” (1)
Düzeneklerin etkisizleştirilmesi ve dünyevileştirme: İktidarı bükebilen bir güç olarak oyun, Fırat Akova
16:00 – 17:00 Giorgio Agamben: “Dünyevileştirmeye Övgü” (2)
Kapitalizmin doruğu olarak dünyevileştirilemeyen: Nesnelerin, mekânların, zamanların, toplulukların, bedenlerin dünyevileştirilememesi sorunu, Fırat Akova

Cuma, Nisan 14
10:00 – 11:00 Michael Hardt ve Antonio Negri: Duyuru (1)
Kimlik, kimliklendirilmek ve öznellik figürleri: Borçlandırılanlar, medyalaştırılanlar, güvenlikleştirilenler, temsil edilenler, Fırat Akova
11:15 – 12:15 Michael Hardt ve Antonio Negri: Duyuru (2)
Tekillik ve ortaklık: İşgal Et protestoları, Arap devrimleri, alternatif küreselleşme hareketi ve kurucu mücadeleler, Fırat Akova
13:30 – 14:30 Hakim Bey: Geçici Otonom Bölge (1)
Kaosun ontolojisi, eylemin şiirselleştirilmesi, psikolojik evrim, Fırat Akova
14:45 – 15:45 Hakim Bey: Geçici Otonom Bölge (2)
Reddetmek ve gözden kaybolmak: Korsan adaları ve haritalandırma, karşı-şebeke olarak internet, müziğin enerjisi ve komünlere kaçış, Fırat Akova

Cumartesi, Nisan 15
10:45 – 11:45 Achille Mbembe: “Nekro-iktidar”
Egemenliğin en uç uygulaması olarak “öldürmek”, Uygar Altınok
12:00 – 13:00 Achille Mbembe: “Bolluğun Estetiği”
Johannesburg’un ırksal temeller üzerine inşası, Uygar Altınok
14:15 – 15:15 Hannah Arendt: “İnsan Haklarının Çıkmazları”, Uygar Altınok
15:30 – 16:30 Jacques Rancière: “İnsan Haklarının Öznesi Kim?” , Uygar Altınok

Pazar, Nisan 16
10:00 – 12:00 Veda

Kamp Tarihi:  12 Nisan 2017 –  16 Nisan 2017

Başvurular Poedat Kolektifi’nin kendi internet sitesi üstünden yapılacaktır.

Kontenjan: 30 kişi

Konaklama, eğitim ve günde üç öğün yemek dahil:

Kendi çadırını getirenler için: 565 TL

16, 8 ve 4 kişilik odada kalanlar için: 630 TL

(Ödeme aşamasına başvurunuz POEDAT ekibi tarafından değerlendirildikten sonra geçilecektir. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle bu ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir.)

Lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve genç, bağımsız araştırmacılar.

Tiyatro Medresesi’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Medrese’ye gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…