Kurban

Sacrifice
1 Eylül Cuma – 23:00

Piotr Woźniak’ın Zapluty karzeł reakcji (Mürteci bir haydut) isimli hatıratından, Adam Mickiewicz’in Pan Tadeusz (Bay Thaddeus) isimli epik şiirinden ve Śniła się zima (Bir kış rüyası) isimli şiirden esinlenen bu monodrama, tarihsel kaynaklarına erişilmesi zor bir dönem olan Stalinist rejim sırasında, dört yıl boyunca cezaevinde kalan, Armia Krajowa (Ulusal Ordu) üyelerinden birinin hikayesini anlatıyor.

Yazgısı hepimize bir uyarı niteliği taşıyan bir halk üzerine kişinin nasıl konuşması beklenir ki? Bu hâlâ ulusal bir mit. Tarihsel azizbilim çalışmalı mıyız? Bunu Lehlere yapan Lehlerdi. Lehlerden başkası değil. Marslılar değil. Lehler. Daima Lehler.

2016 yılında Lublin Belediyesi’nin desteğiyle çalışılmış ve prömiyeri yapılmıştır.

Yönetmenliğini yine Stanisław Miedziewski’nin yaptığı, “From front and from Behind” isimli oyunuyla MonoFest’15’e katılan ve aynı oyunla 2016 yılında 10. Thespis Festivali Özel Tasdik Ödülü de dahil olmak üzere, çok sayıda ödüle layık görülen Mateusz Nowak’ı MonoFest’te üçüncü kez ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Nowak, Theatre Rondo Monodrama Sahnesi’nin kurucusu Stanisław Miedziewski’nin yönettiği bir başka oyun olan “Theatricality” isimli oyunla MonoFest’16’da da bizimleydi.

Sacrifice
Polonya

Yazan: Stanisław Miedziewski, Mateusz Nowak
İngilizce’ye çeviren: Andrzej Kępski
Oynayan: Mateusz Nowak
Yöneten: Stanisław Miedziewski
Makyaj: Agnieszka Adamczewska
Ses Kayıt: Konrad Biel
Kostüm Tasarımı: Magdalena Franczak
Işık: Marcin Kabat Kowalczuk
Kostüm: Bożena Piotrowska
Ses: Łukasz Szulc

Lehçe; Türkçe ve İngilizce üstyazılı
60 dk.

Oğuz Atay Salonu

Polonya Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla.

Tiyatro Medresesi yapımı 3 oyunun yanı sıra Türkiye’den 2, 8 ülkeden 10 performansın yer alacağı MonoFest’17, 6 gün boyunca 15 oyun, kısa monodrama performansları ve herkesin katılımına açık 2 mini atölye ile size yoğun bir tiyatro deneyimi vaat ediyor.

Dileğimiz sizi festival boyunca Medrese’de ağırlamak. Böylece tüm oyunları takip edebilecek, oyun sonrası sohbetlere dahil olabilecek, mini atölyelere katılabilecek, festival boyunca Medrese’de konaklayacak tüm sanatçılarla ve seyircilerle tanışma şansı bulabileceksiniz.

Takviminiz festivali 6 gün boyunca takip etmenize izin vermiyorsa bir ya da birkaç geceliğine de misafirimiz olarak Medrese’nin ve MonoFest’17’nin havasını soluyabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki bağlantıyı izleyerek kaydolmak.

Kapımız Medrese’de konaklamayı tercih etmeyip sadece oyun izlemeye gelecek seyircilerimize de açık tabii ki. Biletleri oyun günü kapıda bulabileceksiniz, önceden kayıt olmanıza veya rezervasyon yapmanıza gerek yok.

MonoFest’17’de görüşmek dileğiyle…

MonoFest’16’ya gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Sizi Medrese’de konuk etmekten büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…