22 Temmuz - 29 Temmuz 2017

Eleştirel Hukuk Çalışmaları (Arkhé Projesi)

Türkiye’de ve dünyada, gerek hukuk eğitiminde gerek toplum nezdinde, en geniş anlamıyla hukuk kendisini kendine özgü kavram, tanım, yöntem ve sınırları olan ayrı ve bağımsız bir bilgi bütünü ve çalışma alanı olarak tanıtmaktadır. Bu çerçevede, hukuk eğitimi sırasında hukuki kurumların tanımlanmasına, hukuki akıl yürütme biçimlerinin açıklanmasına ve hukuki ilke ve kuralların değerlendirilmesine öncelik verilmektedir. Hukuku kendinde ve kendisi için düşünen bu pozitivist-formalist bakış açısı, hukukun toplum menşeli çıkar ve ideallerin kurumsal biçimi olduğunu göz ardı etmekte, hukukun içinde geliştiği tarihsel toplumun dışında var olamayacağını gözden kaçırmakta, hukuk sistemlerinin belli, epistemik somut toplulukların hayatlarının, tasavvurlarının yansımaları olduğunu kavrayamamaktadır. Ayrıca bu yaklaşım, hukukun nesnellik ve siyaseten tarafsızlık maskesi taşımasına yardımcı olup, hukuku iktidarın, ‘siyasi olanın’(das Politische) ve ideolojinin ötesinde ele alarak siyasi ve ekonomik statükonun sürekliliğine hizmet etmektedir. Hukuka eleştirel bir yaklaşım ise, hukuka adeta kutsallık kazandıran kurum, usul ve kuralları kendi başlarına rol ve varlıkları olamayacak, toplumun ekonomik ve politik yapısından, toplumu oluşturanların ideolojisinden ayrılamayacak toplumsal ve olumsal olgular ve toplum tarafından inşa edilen fenomenler olarak görmemizi sağlayacak ve hukukun siyasi muhalefete maruz kalmadan meşruiyetini nasıl su götürmez kılıp toplumdaki eşitsizlik ve dengesizliği devam ettirebildiğinin nedenlerini tartışmamıza yarayacaktır.

Bir haftalık kampta modern hukuk kuramının ön kabulleri disiplinlerarası bir şekilde sorgulanacak, hukuka “dışarıdan” bakılacaktır. Bu bağlamda, Eleştirel Hukuk Çalışmaları(CLS), Amerikan Hukuki Realizmi, Hukuk ve Siyaset, Hukuk Devletinin Eleştirisi, Feminist Hukuk Teorisi, Hukuk İdeolojisinin Eleştirisi, Hukuki Yorum ve İdeoloji, Uluslararası Hukukta Eleştirel Yaklaşımlar, Pozitivizmin ve Doğal Hukukun Eleştirisi, Carl Schmitt’in Siyaset Felsefesi gibi konuların üzerinde durulacaktır.

Berke Özenç, Türk-Alman Üniversitesi – Hukuk Devletinin ve Hukuk İdeolojisinin Eleştirisi
Taylan Akman, Hacettepe Üniversitesi – Hukuk ve Siyaset
Ertan Kardeş, İstanbul Üniversitesi – Carl Schmitt’in Politik Felsefesi
Kasım Akbaş, Eskişehir Üniversitesi – Doğal Hukukun ve pozitivizmin eleştirisi / Eleştirel hukuk çalışmaları
Emine İrem Aki, İstanbul Üniversitesi – Amerikan Hukuki Realizmi

22 Temmuz öğle vakti Medrese’ye varış. 17:00’da tanışma.
23 -29 Temmuz arası her gün ortalama 7 saat ders.
29 Temmuz öğle vakti (12:30’dan itibaren) Tiyatro Medresesi’nden ayrılış.

Kamp Tarihi: 22 Temmuz 2017 – 29 Temmuz 2017
Son Başvuru Tarihi: 20 Temmuz 2017

Kontenjan: 40 kişi

(Konaklama, eğitim ve günde üç öğün yemek dahil)

Kendi çadırında kalacaklar için: 785 TL

Yatakhanede kalacaklar için: 834 TL

(Başka konaklama seçenekleri de başvuru sayfasında mevcuttur.)

(Ödeme aşamasına başvurunuz değerlendirildikten sonra geçilecektir. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda sizinle bu ve diğer detaylarla ilgili e-posta yoluyla bağlantıya geçilecektir.)

Tiyatro Medresesi’ndeki kamplara olan ilginiz için teşekkür ederiz. Medrese’ye gelirseniz sizinle çalışmaktan büyük mutluluk duyacağız. Burada kalacağınız süre boyunca doğayla ve diğer Medrese sakinleriyle uyumlu bir yaşama katılmanızı, buranın bir parçası gibi hissetmenizi, davranmanızı diliyoruz.
Başvurunuz sonrası daha detaylı yazışırız ancak yine de size buradaki yaşam, çalışma ve konaklama mekânları hakkında biraz bilgi verelim istiyoruz:
Buraya gelmek oldukça kolay. İzmir havaalanından 1 saat uzaklıktayız sadece. Zor olan buradan ayrılmak oluyor.
Şirince’de hava, yazın çoğu yerde olduğu gibi oldukça sıcak. Güneş altında durulmuyor. Ancak Medrese’nin salonları ve revakları klimalı gibi… Geceleri hava serinliyor. Son üç yazdır, Eylül’e kadar hiç yağmur yağmadı. Bu sene de yağmaz muhtemelen.
Yemek menümüz genelde zeytinyağlı ve sebze ağırlıklı. Vejetaryenleri ve veganları da düşünerek menüde et olduğu öğünler, eti ayrı bir kapta pişiriyoruz. Medrese’de sağlıklı bir yemek rejimi sizi bekliyor kısacası.
Kendine has birçok odamız mevcut. Size uygun olacağını düşündüğünüz konaklama tipini seçmek ve/veya çalışma mekanlarımız hakkında bilgi sahibi olmak için başvurunuzu yapmadan önce lütfen konaklama mekânları sayfamıza bir göz atın.

Görüşmek dileğiyle…